Ako aj ty ničíš demokraciu!

Autor: Matúš Bizoň | 9.9.2016 o 19:21 | Karma článku: 2,49 | Prečítané:  462x

Ak niečo ničí našu spoločnosť, sme to my sami. Ja, ako pisateľ, ty, ako čitateľ, ktorý číta tieto riadky a už-už rozmýšľa len podľa názvu článku, ako postoj zaujme.

Ak niečo ničí našu spoločnosť, sme to my sami. Ja, ako pisateľ, ty, ako čitateľ, ktorý číta tieto riadky a už-už rozmýšľa len podľa názvu článku, ako postoj zaujme. Ak k tomu pridáme banálny vzťah, čím viac ľudí, tým viacej názorov, dostaneme aj implikáciu, čím viacej názorov, tým viacej konfliktov.

Ak čítame o veciach, ktorým máme to šťastie ako-tak rozumieť, zarážajú nás reakcie ostatných. Či už diskutujeme o ekonomike, verejných priestoroch, súdoch´, či zdravotníctve, neustále narážame nie len na premotivovaných hejterov, ale čím viac aj na zdanlivo intelektuálnych ľudí, či dokonca svojich známych, vyjadrujúcich myšlienky, z ktorých ostáva rozum stáť. Čo však s takouto názorovou pluralitou?

Václav Bělohradský sa nechal počuť, že v socializme sme si museli dávať vážny pozor nato, čo povieme, pretože nás neustále niekto počúval, a že v kapitalizme si zase môžeme povedať, čo chceme, no nikto nás už nepočúva. So stúpajúcou aktivizáciou obyvateľstva vo veciach verejných však názorov neustále pribúda. Dá sa dokonca tvrdiť, že ich je až príliš veľa nato, aby ostali nepovšimnuté. Všetci sme totiž makroekonómovia, urbanisti, ústavní právnici, či primári. O politike ani nehovoriac.  

Každý vyjadrený názor má mnoho stúpencov i odporcov. A s tým stúpa riziko! Idea vyhovieť všetkým sa stáva nemožnou, a tak vylučovacou metódou vždy dostaneme množinu ľudí, v ktorej budeme živiť pocit krivdy a časom aj nenávisti. Demokracia v tomto smere teda nie je dobrá, ale nič lepšie nemáme, a pocit, že dobro sme my, nás pomaly, ale isto, zničí. Demokracia živí pocit vzájomnej nedôvery.

Riešenie na túto problematiku samozrejme nepoznám. Snažím sa ale zameriavať energiu tam, kde ju dokážem využiť a potom už len dúfať, že bude mať prínos aj pre spoločnosť. Snáď. Raz. Som si však istý, že stratou kritického myslenia, bez štipky tolerancie a nadhľadu, si demokraciu skôr či neskôr, zničíme.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Z budovy SIS budú sociálne byty pre úradníkov, obec neuspela

Tajná služba sa zbavila prvej budovy, ktorá sa dala odhaliť cez internet. Ministerstvo vnútra tam chcel byty pre zamestnancov v ťažkej životnej situácii.

DOMOV

Dobré ráno: Ráno sa zobudíte a máte zarobené, nemusíte pohnuť prstom

Stačilo by 200 eur, aby sme boli šťastní?

KOMENTÁRE

Chorobopis slobody tlače: Bola to srdcová príhoda

Kontrolovať mocných môžu len autenticky slobodné médiá.


Už ste čítali?